Історія ЗНО
Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО, Зовнішнє тестування, ЗТ) — іспити для вступу до ВНЗ в Україні.
Комплекс організаційних процедур (передусім — тестування) спрямований на визначення рівня навчальних досягнень випускників середніх навчальних закладів при їхньому вступі до вищих навчальних закладів.
Мета зовнішнього незалежного оцінювання: забезпечення реалізації конституційних прав громадян на рівний доступ до якісної освіти, здійснення контролю за дотриманням Державного стандарту базової і повної середньої освіти й аналізу стану системи освіти, прогнозування її розвитку.
Результати зовнішнього незалежного оцінювання зараховуються як результати державної підсумкової атестації і як результати вступних іспитів до вищих навчальних закладів.
Із 2004 р. за підтримки міжнародних і громадських організацій система зовнішнього незалежного оцінювання формується в Україні.
Забезпечення зовнішнього незалежного оцінювання здійснюєтьсяУкраїнським центром оцінювання якості освіти у співпраці з місцевими органами управління освітою, обласними інститутами післядипломної педагогічної освіти, навчальними закладами. Координація роботи учасників процесу зовнішнього незалежного оцінювання здійснюється черезВінницький, Дніпропетровський, Донецький, Івано-Франківський, Київський, Львівський, Одеський, Сімферопольський і Харківський регіональні центри оцінювання якості освіти, за кожним із яких закріплено по 2-4 регіони України.
1993 рік
В Україні здійснено спробу запровадити тестування випускників загальноосвітніх шкіл. Через ряд чинників спроба виявилася невдалою.
2002 рік
Центр тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Міністерством освіти і науки України провели 200 тестувань, у яких взяли участь студенти перших курсів вищих навчальних закладів. Мета цього проекту — апробація тестових завдань і розроблення технології адміністрування.
2003 рік
Центр тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження» спільно з Міністерством освіти і науки провели тестування з математики та історії 3121 випускника 670 загальноосвітніх шкіл України. Чотири вищі навчальні заклади почали зараховувати результати тестування як вступні випробовування. За бажанням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах результати тестування зараховують як державну підсумкову атестацію.
2004 рік
Центром тестових технологій Міжнародного фонду «Відродження»спільно з Міністерством освіти і науки проведено тестування 4485 випускників шкіл міст Києва, Донецька, Львова, Харкова, Одеси зматематики, української мови, історії, економіки.
У 31 вищому навчальному закладі були прийняті рішення про зарахування результатів тестування як вступних випробовувань.
25 серпня була прийнята постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти». Цим документом передбачається: провести у 2006році випробовування технологій ЗНО навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти; у 2007—2008роках — здійснити запровадження ЗНО навчальних досягнень випускників, які виявили бажання вступити до ВНЗ.
2005 рік
Президент В. А. Ющенко Указом від 4 липня доручив Міністерству освіти і науки України впродовж 2005—2006 років здійснити перехід до проведення вступних випробовувань до вищих навчальних закладів шляхом ЗНО.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 31 грудня було утворено Український центр оцінювання якості освіти та встановлено, що ЗНО навчальних досягень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажанння вступати до ВНЗ, є державною підсумковою атестацією та вступним випробовуванням до цих закладів.
Проводиться тестування 10 030 учнів із 1567 шкіл України.
2006 рік
У Державному бюджеті України на 2006 р. уперше передбачено кошти на запровадження ЗНО та моніторингу якості освіти.
Розпочинає свою діяльність Український центр оцінювання якості освіти. Створюються 8 регіональних центрів оцнювання якості освіти.
Проводиться тестування 41 818 випускників загальноосвітніх шкіл, до якого залучаються 6 300 інструкторів, 700 екзаменаторів.
2007 рік
Після 2005 року всі ВНЗ, підпорядковані Міністерству освіти і науки України зараховують результати зовнішнього тестування.
2007 року зовнішнє незалежне оцінювання знань проводилось у формі тестування з української мови, математики, історії (історії України та всесвітньої історії).
Зовнішнє незалежне оцінювання з хімії, біології, фізики проводилося лише для випускників шкіл Харківської області.
Тестування з української мови відбулося 21 квітня, з хімії, фізики і біології — 26 квітня, з математики й історії — 28 квітня.
Першого червня 2007 р. всі учасники тестування отримали в індивідуальних конвертах сертифікати з результатами. Участь у зовнішньому незалежному оцінюванні взяли 116 327 випускників загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв, що становить 26 % від їхньої загальної кількості. У місті Києві, Харківській та Львівській областях зовнішнім незалежним оцінюванням було охоплено від 64 до 94 % випускників.
2008 рік
З 2008 року проходження зовнішнього незалежного оцінювання є обов’язковою умовою вступу до вищого навчального закладу. 2008 року зовнішнє незалежне оцінювання проводиться з таких предметів: — українська мова і література; — історія України (з найдавніших часів до наших днів); — всесвітня історія (з найдавніших часів до наших днів); — зарубіжна література; — хімія; — фізика; — біологія; — математика; — основи економіки; — основи правознавства; — географія.
Після приходу нового Міністра освіти й науки Івана Вакарчукавідповідним наказом № 1171 від 25 грудня 2008 року було визначеноукраїнську мову як єдину, якою можна буде скласти зовнішнє оцінювання, а тим хто навчався мовами меншостей (російською, польською, угорською,кримською, молдовською, румунською), будуть видані короткі словнички з перекладами термінів на українську.
Загалом в рамках основної сесії зовнішнього оцінювання, що тривала з22 квітня до 4 червня, було написано 997 тисяч 897 тестів. Для учасників тестування працювало 4600 пунктів тестування, в яких розміщувалася 81 тисяча аудиторій. Середня явка на тестування склала 76 %.
2009 рік
1 листопада 2008 виші оголосили перелік сертифікатів ЗНО потрібних для вступу на певні напрями підготовки. Складання основної сесії ЗНО скоротили на два тижні, тож вона пройшла з 6 травня до 5 червня 2009, зареєструватися можна було з 1 грудня 2008 року. Окрім того, того року скоротили до восьми кількість предметів, з яких проходило тестування:зарубіжну літературу, основи економіки, основи правознавства, всесвітню історію виключили. Натомість, випускники змогли скласти тести з іноземних мов: англійської, німецької, іспанської або французької. Випускники змогли обрати для здавання не 3, а до п’яти предметів ЗНО. Тестування з української мови й літератури надалі лишилося обов’язковим для всіх випускників. Починаючи з цього року подання заяв до вишів можна відслідковувати он-лайн на сайті vstup.info. Також у 2009 році залишилась можливість складати тести мовами шести нацменшостей України. Підготовчі курси при вишах більше не дають можливості позаконкурсного вступу.
2010 рік
Цього року закінчується кількарічний перехідний період, протягом якого тестування можна було здати однією з семи мов. Видано накази щодо поліпшення викладання українською мовою в школах нацменшостей, тож ЗНО вперше проводитиметься лишень українською. Кожен випусник школи має пройти тестування з української мови й літератури та на вибір математики чи історії.
2011 рік
У 2011 році зовнішнє оцінювання для бажаючих стати студентами вищих навчальних закладів буде проводитися з таких предметів: українська мова та література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, російська мова, одна з іноземних мов (за вибором): англійська, німецька, французька, іспанська.
Зовнішнє оцінювання з української мови та літератури є обов′язковим для всіх абітурієнтів.