Психологічні поради батькам по підготовці випускників до ЗНО
Підготовка до ЗНО, як правило, йде впродовж останніх років навчання в школі. Вчителі готують школярів за допомогою завдань у формі тестів. Старшокласники відвідують курси, купують різні посібники для підготовки до ЗНО. Батьки наймають репетиторів. Але ступінь тривожності, напруги у випускників не знижується. А підвищений рівень тривоги призводить до дезорганізації діяльності, зниження концентрації уваги, працездатності. Чим більше дитина тривожиться, тим менше сил у неї залишається на навчальну діяльність.
Випускники у процесі підготовки до ЗНО, шукають і сподіваються отримати психологічну підтримку від батьків. Причиною хвилювання можуть бути сумніви у повноті та міцності знань, у власних здібностях. Стрес у незнайомій ситуації, стрес через відповідальність перед батьками і школою посилює хвилювання і додає тривоги.
Підбадьорюйте дітей, хваліть їх за те, що вони роблять добре. Підвищуйте їхню впевненість у собі, тому що чим більше дитина боїться невдачі, тим більше ймовірність припуститися помилок. Дитині завжди передається хвилювання батьків, і якщо дорослі у відповідальний момент можуть впоратися зі своїми емоціями, то дитина, в силу вікових особливостей може емоційно «зірватися».
Будь-який іспит для учня завжди є певною мірою стресовою ситуацією. Ще актуальнішою ця істина стає в умовах проходження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Зовнішнє незалежне оцінювання – неминучий етап життя для тих, хто хоче здобути вищу освіту. Процедура проходження зовнішнього незалежного оцінювання – діяльність складна, що відрізняється від звичного досвіду учнів і диктує особливі вимоги до рівня розвитку та зрілості психічних функцій.
Оскільки оцінка знань учнів за допомогою тестування не є повсякденним явищем в їхньому житті, тому складання досі невідомого ЗНО уявляється як щось страшне і в той же час неминуче. Для того, щоб знизити тривогу учнів з приводу самої процедури ЗНО, необхідно дати їм можливість ознайомитися з нею на власному досвіді (пройти пробне ЗНО).
Хочеться відмітити як позитивне проходження випускниками процедури пробного зовнішнього незалежного тестування. Такий досвід допоможе учням ознайомитися з організаційними умовами проведення тестування, а також з’ясувати рівень своїх навчальних досягнень, і, як наслідок, уникнути зайвого хвилювання та зосередитися саме на виконанні тестових завдань.
Особливість психологічного стресу полягає в тому, що він може розвиватися під впливом не лише реальних, але й імовірнісних подій, які ще не відбулися, але можуть відбутися в майбутньому, викликаючи тривогу і страх у людини.
У кожної людини існує оптимальний рівень «здорового» хвилювання, яке допомагає впоратися з поставленим завданням, відповідально поставитися до справи і успішно завершити її. Повна відсутність хвилювання іноді може свідчити про емоційне вигоряння, про завищену самооцінку, про низький рівень відповідальності. У той же час занадто високий рівень хвилювання може призвести до «тунельного» сприйняття, що заважає об’єктивній оцінці ситуації, до повного провалу.
Ознаки стресу:
фізичні: хронічна втома, слабкість, порушення сну (сонливість або безсоння),алергічні реакції, мовні труднощі (заїкання та ін.), різка надбавка або втрата у вазі, болі різного характеру, яких раніше не було (у голові, грудях, животі, шиї, спині).
емоційні: неспокій, понижений фон настрою, часті сльози, нічні кошмари, байдужість до оточуючих, близьких, до власної долі, підвищена збудливість, незвичайна агресивність, дратівливість, нервовість з дріб’язкових приводів.
поведінкові: неможливість зосередитися, нездатність до прийняття рішень, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, пронизливий нервовий сміх, постійне відкладання справ назавтра, зміна харчових звичок (голодування або надмірне вживання їжі).
Які ж причини стресового стану дітей? Перш за все, це страх. Страх не того, що вони не впораються із ЗНО, а того, що буде після цього. Ось три найголовніші страхи ваших дітей:
Страх того, що результати ЗНО визначають їх майбутнє(допоможіть побачити різні варіанти розвитку подій у позитивному плані).
Страх перевтомитися у тому, що ти нездара; стільки вчився-старався, а результатів нуль (ЗНО – певна лотерея не лише знань, але і вміння зібратися, розподілити свій час).
Страх розчарувати батьків(розумна підтримка – усвідомлення того, що результати можуть бути невтішними і це нормально. Негативний результат – це теж досвід. Важливо не перенавантажити дитину емоційно; і не перебільшено позитивно висловлювати свою повну впевненість в її силах).
Психологічна підтримка батьків–це один з найважливіших чинників, що визначають успішність Вашої дитини під час складання ЗНО. Справжня підтримка повинна ґрунтуватися на підкресленні здібностей та позитивних сторін дитини. Підтримувати свою дитину – означає вірити в неї. Підтримка заснована на вірі у природжену здатність особистості долати життєві труднощі за підтримки тих, кого вона вважає значущими для себе. Інший шлях– навчити дитину справлятися з різними завданнями, створивши у неї установку: «Ти можеш це зробити!». Існують слова, які особливо підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре» тощо.
Хороший підтримуючий ефект має легалізація, тобто промовляння батьківських і дитячих страхів і побоювань. Коли обговорюється не сам факт успіхів або невдач дитини, а прагнення батьків довести, що їх дитина достатньо хороша, то це дозволяє поділитися тривогами і нарешті розібратися, чим же так лякає ситуація ЗНО.
Психологічні підказки батькам:
Не акцентуйте свою увагу на кількості балів, яку ваша дитина отримає під час ЗНО. Поясніть їй, що кількість балів не є показником її можливостей.
Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.
Ви можете допомогти своїй дитині в складний період підготовки та складання ЗНО. Розумінням і підтримкою, любов’ю і вірою в її сили.
Не залякуйте дитину ЗНО, і не згадуйте про нього в негативному сенсі. Сформуйте в дитини спокійне ставлення до процедури тестування.
Спостерігайте за самопочуттям дитини. Ніхто, крім Вас, не зможе вчасно помітити і запобігти погіршенню стану дитини, пов’язаного з перевтомою і стресом.
Практичний психолог: О. Гончар