Стрес. Як завадити і нейтралізувати?

Стрес (англ. stress – напруга) – емоційний стан людини, що виникає під дією сильних подразників і виявляється у напружених переживаннях.

Залежно від виду стресора (чинника, що викликає стан стресу), розрізняють фізіологічний і психологічний стреси. Фізіологічний стрес у людини виникає через надмірне фізичне навантаження, високу і низьку температури, больові стимули, утруднене дихання тощо. Психологічний стрес є наслідком дії чинників, пов’язаних із загрозою, небезпекою, образою, інформаційним перевантаженням та ін.

Психологічний стрес буває двох видів:

– інформаційний. Виникає за інформаційних перевантажень, коли людина не справляється із завданням, не встигає приймати рішення в необхідному темпі та при високому ступені відповідальності за наслідки;

–  емоційний. З’являється в ситуаціях відчуття загроз, небезпек, образи тощо.

Симптомами психологічного стресу є безсоння, головні болі, погіршення апетиту, настрою, «мішки», синці під очима, «замерзання» пальців рук і ніг. Частково стрес необхідний для підтримання доброго самопочуття, а окремі його види корисні. Стрес пов’язаний із будь-якою діяльністю, і уникнути його може лише той, хто нічого не робить. Тому не потрібно уникати стресів.

Найефективнішим засобом боротьби зі стресами психолог Г. Сельє вважав захопленість роботою.

Прийоми, що зводять вразливість людини до мінімуму:

– визнайте, що досконалість неможлива, але пам’ятайте, що в кожному виді досягнень є своя вершина, прагніть до неї і задовольняйтеся цим;

– цінуйте радість справжньої простоти життєвого укладу;

– у будь-якій життєвій ситуації спочатку подумайте, чи варто боротися;

постійно зосереджуйте увагу на приємному і на діях, що можуть поліпшити ваше становище і стан;

– намагайтеся забувати про огидне, безнадійне і важке, оскільки довільне відволікання – найкращий спосіб послабити стрес;

– ніщо не впливає на людину сильніше, ніж невдача;

– ніщо не підбадьорює сильніше, ніж успіх;

навіть після нищівної поразки боротися з гнітючою думкою про невдачу найкраще за допомогою спогадів про колишні успіхи;

навмисне пригадування – дієвий засіб  відновлення віри в  себе, необхідної для майбутніх перемог;

– не відкладайте неприємної справи, якщо вона необхідна для досягнення мети: замість обережного погладжування, що лише продовжить період хвороби, розкрийте нарив, щоб усунути біль;

– знаючи, що в суспільстві завжди будуть вожді й ті, кого ведуть, врахуйте: вожді потрібні лише доти, доки послідовникам необхідна їхня допомога;

– не забувайте, що немає готового рецепту успіху для всіх: люди різні, і їх проблеми теж.

Нейтралізувати стрес можна в такий спосіб:

–  поділитися своїми переживаннями з кимсь із рідних;

розповісти про них друзям;

перевести увагу чи почати робити те, що дає задоволення, виспатися;

допомогти слабшому;

виконати процедури, які поліпшують самопочуття (душ, прогулянка);

пригадати  щось  приємне,   наприклад:   добрі  новини, додержання обіцянки собою або кимсь іншим, комплімент;

закрийте очі, уявіть книгу де описано ситуацію, яка є для вас неприємною. Уявіть, що ви закриваєте цю книгу і скажіть собі: «Я це прочитав, мені не сподобалося, відкладу і забуду назавжди»;

багато разів під час стресу повторюйте улюблений дитячий віршик, таким чином блокуючи стрес;

малюйте;

пограйтеся у сніжки: підійдіть до вікна і уявіть свою проблему у вигляді снігу, виліпіть з нього сніжок. Розмахніться і закиньте його подалі.

Стрес не повинен керувати вами, керуйте ним самі:

1.        Намагайтеся не думати про минулі події як про поразки.

2.        Ставтеся до стресу як до джерела енергії. Кожну проблему, яку ставить життя, сприймайте як виклик.

3.        Запитуйте себе: „Що може статися у найліпшому разі”, а не „Що станеться, якщо все піде найгіршим чином?”

4.        Потрібні паузи, тому обов’язково відпочивайте у проміжках між боротьбою за існування.

5.        Ви не можете відповідати за вчинки інших, але можете контролювати свою реакцію на них. Головна перемога – це перемога над своїми емоціями.

6.        Не намагайтеся догодити всім – це нереально, час від часу треба догождати собі.

7.        Намалюйте картину свого майбутнього й порівняйте його з тією невеликою за часом кризою, яку переживаєте сьогодні.

Привчайте себе радіти життю, кожній його хвилині, кожному прояву. Спробуйте посміхнутися рідним, своєму воту. М’язи обличчя запам’ятають вашу посмішку, що, безумовно, покращить настрій. Не слід уникати можливості розвеселити себе: виріжте і тримайте в шухляді улюблений анекдот, веселу книжку, смішну листівку, або 2 волоських горіхи: маніпулювання ними, перекладання з однієї руки до іншої, масаж подушечок пальців сприятиме заспокоєнню.