Вони вистояли тоді, щоб ми боролися сьогодні
Сьогодні, 29 січня, виповнюється 102 роки з часу бою на залізничній станції Крути. Битва під Крутами – один із важливих сюжетів української історичної пам’яті, саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
Тож, з метою відзначення в Україні річниці Бою під Крутами та належного вшанування пам’яті Героїв Крут у Городоцькому ліцеї № 1 був оформлений інформаційний стенд, членами учнівського самоврядування проведені інформаційні хвилини,класними керівниками було проведено ряд виховних годин та годин спілкування: «Пам’ятаємо Героїв Крут», «Крути. Вони боролися, щоб ми перемогли», «Вони вистояли тоді, щоб ми боролися сьогодні».
До дня пам´яті героїв, які віддали свої юні життя під час бою під Крутами, шкільна бібліотека презентувала ілюстративно – книжкову виставку « Пам´ятай про Крути!», на виставці представлені ілюстрації, документи, статті, а також книги, наявні в шкільній бібліотеці – « Крути. Січень 1918» ( документи, матеріали досліджень, кіносценарій ; упорядник Ярослав Гаврилюк, К., « Просвіта» 2008р.) та «Героїка трагедії Крут» ( вид. «Україна» К.2008р.).
Завідувач шкільною бібліотекою Панкевич Н.П. спільно з класним керівником Ліванською В.Л. провели з десятикласниками урок – презентацію на тему: «Бій під Крутами. Вічна пам’ять героям ». Мета заходу: поглиблення знань учнів про трагічні події січня 1918 року під Крутами; формування почуття патріотизму; на прикладі подвигу однолітків формування та розвиток мотивації, спрямованої на підготовку до захисту Вітчизни.
Юні захисники загинули смертю героїв в боротьбі за волю України, вони навічно залишаться в історії як символ честі, мужності та нескореного духу нашої нації.
Бій під Крутами – це героїчна й водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей – найкращих представників українського студентства.
Поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш
«Пам’яті тридцяти».
На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців.
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.