Розробки виховних заходів

Літературний брейн – ринг «Казковими стежками»

Літературний брейн – ринг

«Казковими стежками»

Автор: Гонтар Р.Д. – вчитель української мови та літератури

Мета; узагальнити та систематизувати знання учнів про казку народну і літературну, їх особливості; формувати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; розвивати творчі здібності, уяву, допитливість, спостережливість, вміння орієнтуватися в набутих знаннях, використовувати їх на практиці; виховувати найкращі людські риси, інтерес до казок, доброту, прагнення допомагати людям

Обладнання: книжкова виставка ,ілюстрації учнів до вивчених казок; мультимедійний проектор, комп’ютер, екран.

Хід гри

І. Мотивація роботи.

/Слово вчителя/

Сьогодні ми вирушимо у подорож до прекрасної країни дитинства – світу казок. А чи замислювалися ви коли – небудь над тим, звідки беруться казки?

Ось як цікаво на це запитання відповів відомий фінський письменник – казкар Закаріас Топеліус»

«Як настане літо, вийдіть дуже рано в поле, коли роса лежить на траві – гам блищать тисячі казок, мов діаманти. Потім на берег моря, де на воді граються маленькі кучеряві хвилі з білими баранцями – то й є казки. Восени прислухайтесь до шуму смерек, що розповідають предковічні казки про велетнів. Або пошукайте їх у вересові – він знає безліч казок. Узимку можна читати чудові морозяні вірші – візерунки на шибках або на вкритих інеєм деревах, а напровесні казки грають барвами на вечірньому небі. І восени, і взимку, і навесні ви можете читати сріблясто-зоряні казки. Природа може розповісти силу-силенну казок .»

• Так, дійсно, природа сповнена казок, їх потрібно лише побачити і відчути. Сьогодні, підчас нашої подорожі ми не тільки побачимо і відчуємо казки, а проведемо гру « Казковими стежками».

На дошці розміщені ілюстрації учнів 5 класів і Ваші теж. Погляньте, який цікавий цей казковий світ, а найголовніше, що кожна дитина бачить його по – своєму.

1. Проведення гри
  • Сьогодні ми не будемо навчатись, а будемо лише змагатись. Ми цей урок перетворимо на свято, І, мабуть, слід вже починати.
  1. Повторення вивченого про казки
  • Що таке казка ? /розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події/.
  • Яким є основний конфлікт казок? / протистояння добра і зла, у якому зазвичай перемагає добро/
  • Які ви знаєте види казок? /народні та літературні/
  • На які групи поділяються казки за змістом? /про тварин, чарівні, побутові
  • Перший конкурс називається «занурення у світ казок» /В якій казці живуть ці герої ?
  1. Наступне завдання нашої вікторини – це кросворд «Веселка»
  2. Герої цих казок наділені силою і розумом, які допомагають їм подолати пригоди? /фантастичні/
  3. Про життя добрих і поганих людей розповідається у … казках /побутові/
  4. Казки створені письменником називаються …. /літературні/
  5. Вставте пропущене слово у прислів’я «… вчить як на світі жить» / казка/
  6. Хто в казці Івана Франка став синім? /лис/
  7. Що на світі наймиліше? / сон/
  8. Хто з героїв казки про правду і кривду тричі повторював : «Добре ти зробив, та ще не так» /чорт/
  9. Як називається одним словом усна народна творчість /фольклор/
  10. Конкурс третій, наступний поможе з’ясувати, як ви знаєте письменників, їх казки та батьківщину казки. Називається він « З’єднай країну і    казку»

Шарль Перро «Попелюшка» – Франція Г.К.Андерсен «Снігова Королева» – Данія

О.Пушкін « Сказка о рыбаке и рыбке» – Россия Іван Франко «Фарбований Лис» – Україна А ось і герої казок, які ми щойно пригадали.

1. Наступний четвертий конкурс називається «Назви автора казки»

«Попелюшка» – Ш.Перро «Мойдодир» – К.Чуковський «Русалонька» – Г.Х. Андерсен «Золотий ключик» – О.Толстой «Мауглі» – Р. Кіплінг «Казка про царя Салтана» – О. Пушкін «Горбоконик» – П.Єршов «Гидке каченя» – Г.Х. Андерсен «Фарбований Лис» -1 Франко

1. Конкурс п’ятий «Впізнай , з якої казки предмет»

Горох – «Принцеса на горошині», «Котигорошко»

Рукавичка «Рукавичка»

Туфелька – «Попелюшка»

Сіно – «Солом’яний бичок»

Яйце – «Курочка Ряба»

Ріпка – «Ріпка»

Глечик- «Лисичка і Журавель»

Фарба — «Фарбований лис»

Троянди « Снігова королева»

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

7.Конкурс  шостий – дитяча забава.

• Всі люблять складати пазли. До вашої уваги ілюстрації до казок, які ми згадували протягом уроку розрізані на декілька частин. Завдання: скласти ілюстрацію і назвати з якої вона казки та автора, якщо вона літературна.
  1. Конкурс восьмий називається «Острів порятунку» / вставте пропущене слово, яке загубив казкар/

А Маруся каже: «Ви лоша прив’яжіть, а______________ повипрягайте та й пустіть

• котра побіжить до лошати, то та й привела.» / матерів/

Каже дід: «Як хазяїн сам візьме та_______ свою хату, та все його добро згорить,

треба взяти того______ та й затоптати мені рану, то тоді загоїться. Та хіба ж є такий

чоловік на світі, щоб те зробив?» /підпалить, попелу/

«Ну що, дядьку: ти казав, що кривдою лучче жити, ніж правдою: отже, ні! Ти тільки         , а я король — правда кривду______________________ ! /купець, переважила/

• Підсумок гри

Літературний диктант – це такий вид роботи, який дає нам змогу швидко і різнобічно перевірити знання учнів з теми, що вивчається, знання тексту. Літературні диктанти подібні до тестових завдань, бо також є вправами зворотної дії: можна одразу ж проконтролювати правильність виконання роботи. Проте на відміну від тестів, де потрібно вибрати одну правильну відповідь з-поміж інших, пропонований вид роботи вимагає дати відповідь самостійно.

Літературні диктанти, як правило, проводяться на початку уроку (перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань) чи в кінці (підсумок, узагальнення).

Літературні диктанти дають змогу оцінити практично всіх учнів, економно використавши при цьому час.