Короткий екскурс в історію

В мальовничому роздоллі на берегах Смотрича розташувалося місто Городок. Городок – це дуже давнє поселення; початково називалося Новодвір. Перша історична згадка про нього датується 1496 роком. Спочатку – це укріплена фортеця, яку кілька раз знищували татари. Але місто піднімалося з руїн, відроджувалося і міцніло з століття в століття. У середині XIX ст. – це Купинський адміністраційний округ, де є волость, аптека, мировий суд, пошта, фабрика цукру, 5 млинів, гуральня, церква, що нараховувала 1055 парафіян, костел католицький – 7297 віруючих, синагога, 4 будинки молитви, фабрика пасків, шнурів і упряжі, 4 гарбарні і 1 мидлярня. Місто складалося з ринку з 80 магазинами і кільканадцяти вулиць, працювало тут до 100 ремісників. Проживало тут 7,5 тисяч жителів, з них – 2,5 тисячі євреїв, решту – українці та поляки.

Такий вигляд зберігала наша школа від моменту створення до ремонту наприкінці 90-х років 20-го століття.

В Городку школа, яку сьогодні називають гімназія (раніше – школа №1), була побудована для потреб польської громади міста. Шкільний корпус почали будувати в 1930 році на території саду Римо-католицького священика О.Косіньського. Новий шкільний рік в будинку розпочався в 1934 році. Директором став пан Альбін Новіцький. Школу відвідувала 621 особа, в приміщенні існувала кабінетна система – кожен предмет викладався в іншому кабінеті. Все знаряддя було виготовлене з дубового дерева. На вікнах було багато квітів. В 1936-1938 рр. директором школи був пан Жуковський, історик. В ці роки вчителювали:

1. п. Белінська (польська мова та література)

2. п. Беднаж (вчитель 1-4 класів)

3. п. Глаков’як (фізика)

4. п. Грабовська (математика)

5. п. Гольштейн (музика)

6. п. Дульський (історія)

7. п. Завальський (технічне виховання)

8. п. Крижановська (математика)

9. п. Конинівський (історія)

10. п. Коковський (вчитель 1-4 класів)

11. п. Мазур (математика)

12. п. Міхалевська (вчителька 1-4 класів)

13. п. Надворний (фізика)

14. п. Роговська (біологія)

15. п. Sucharde (німецька мова)

16. п. Хабовська (польська мова)

17. п. Цішкоський (історія)

18. п. Янковський (вчитель 1-4 класів)

19. п. Каліновський (фізкультура)

Це вчительський склад щколи в 1936-1938 рр. З приходом комуністичної влади багато вчителів були репресовані з політичних монивів та через те, що були поляками. Проте школа не припинила свого існування. В 1938 році змінився педагогічний склад, екзмени складали українською мовою.

(Матеріал підготовлено за публікацією в польському журналі “Rota -I (9)’ 93” cт.112 Володимира Малецького)

Табель учні одержували на двох мовах- російській та польській.

81367306 - Короткий екскурс в історію