Сторінка психолога

Що таке характер

Що таке характер, здається, знають усі, і разом з тим – нічого певного. Кажуть: хороший характер або поганий; люди­на сильного характеру, безхарактерний; подолав свій характер, не зміг виховати характеру тощо.

Характер — це своєрідна звична манера поведінки людини, в якій виявляється її ставлення до навколишнього світу.

Характер тісно пов’язаний з вольовими якостями людини. Можна сказати, що характер — це сформована воля.

Психологи називають волею напруження сил при зустрічі з перешкодою. Якщо немає боротьби, немає опору, немає і необхідності у вольових зусиллях.

Видатний художник Мікеланджело Буонаротті працював над фресками у Сікстинській капелі на риштованні, закинувши назад голову. Робота була тривалою і напруженою, вимагала неабияких фізичних зусиль. Це далося взнаки: митець протягом певного часу не міг опустити голову. Звичайні листи він читав, піднісши їх над головою. Однак жодної миті не пошкодував про те, що робив; його воля, спрямована до великої мети, допомогла побороти фізичні страждання. Майстер закінчив роботу. Відтоді минуло багато часу, а людство й досі із вдячністю згадує ім’я живописця, який створив шедевр.

Дуже важливо в житті мати справжню велику мету і спрямо­вувати на її досягнення свою волю.

Чи сильна у вас воля? Перевірте себе. Поставте собі мету, на­віть найпростішу — наприклад, робити вранці зарядку, і прагніть будь-що досягти її. Тоді і дізнаєтесь, чи є у вас воля.

Якщо коло інтересів людини обмежене, не виникає потреби для «включення» вольового апарату. У такому випадку корисно розширити коло своїх інтересів, завдяки яким виникатимуть цілі та прагнення досягти їх. А прагнення саме покличе на допомогу волю, змусить її працювати.

Видатна російська актриса Гликерія Миколаївна Федотова в своїх спогадах розповіла, як її учитель Михайло Семенович Щепкін виховував волю у неї та в інших учнів-акторів.

«Бувало, тільки розіграється молодь у крокет, Щепкін кличе їх на заняття. Важко кинути гру, не хочеться йти, але нічого не поробиш: треба! Нелегко одразу переключитися, увійти в атмосферу занять. Б’єшся, б’єшся, збираєш всю увагу, ніяк крокет з голови не викинеш. Нарешті, викинеш, роль піде. Тут Михайло Семенович відпустить. Але варто знову погратися — старий знову кличе займатися. Та це не було самодурством, деспотизмом. Щепкін тренував нашу волю, вчив нас керувати своїми бажаннями».

Керувати своїми бажаннями може людина, котра здатна з­мусити себе працювати, сконцентрувати увагу, свої думки на пев­ній справі. Цими якостями володіли видатні письменники Л.М. Толстой, Оноре де Бальзак, Д. Лондон та ін.

Починати тренувати свою волю треба якомога раніше. Звичайно, виховання волі не зводиться лише до розв’язання цікавих задач. Щоб навчитися володіти собою, слід долати перешкоди на шляху до мети.

Треба вчитися боротися з поганими звичками, перемагати їх за допомогою простого способу: оскільки це погано, буду робити навпаки! Тоді кожний день буде для вас днем перемоги над собою.

В одному із своїх листів А.П. Чехов зауважував: «Ти пишеш, що заздриш моєму характеру. Мушу сказати тобі, що від природи характер у мене різкий, я запальний і таке інше, але звик стримуватись, бо розпускати себе порядній людині не до лиця».

Як виховати в собі стриманість — один із елементів уміння володіти собою? Якщо ви запальні, намагайтеся щодня виконувати роль врівноваженої людини. Змусьте себе спокійно реагувати на неприємне не лише зовнішньо, а й у душі. У такій грі ви мимоволі перевтілитесь у того, чию роль граєте.

Отже, поставте перед собою мету і намагайтеся обов’язково її досягти; ламайте погані звички за принципом «буду робити навпаки!»; живіть за правилом: не завдавати людям зла, неприємностей, а допомагати; виховуйте у собі бажані риси характеру «граючись» — перевтілюючись у людину, яка їх має… Бажаємо успіхів!

Не забувайте про створення образу свого ідеалу, скоро він вам знадобиться!

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button