Літературний поєдинок
Літературний поєдинок
Автор: Гонтар Р.Д. – вчитель української мови та літератури
Історична тема в художній прозі, 7 клас
Мета: перевірити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу; розвивати логічне мислення, вміння правильно та лаконічно відповідати на запитання; будувати власне висловлювання на певну тему; виховувати почуття колективізму, зацікавленість предметом “Зарубіжна література”.
Тип уроку: урок контролю знань, умінь, навичок.
Форма уроку: урок – гра.
Обладнання: плакат “Правила гри”, картки із завданням, кросворд.
ХІД УРОКУ
- Вступне слово вчителя. Оголошення теми та мети уроку
Сьогодні незвичайний урок – урок-гра “Літературний поєдинок”.
- Робота учнів у творчих групах
- Презентація команд
- Оголошення правил та умов гри
Гра триває 7 раундів. Фіксувати результати має вчитель. Для проведення гри клас потрібно розділити на 2 групи, кожна з яких має обрати “літературну” назву.
Обговорення правил та умов проведення “Літературного поєдинку”.(Записи плакату “Правила гри”):
- уважно слухати;
- відповіді на запитання обговорювати всією групою;
- висловлюватися лаконічно, чітко, по суті;
- “працюють всі” (відповіді на запитання оголошує кожен учасник гри по черзі).
- “Літературний поєдинок”
- раунд “Про кого йдеться” (за правильну відповідь – 1 бал).
- Дитинство і юність письменника пройшли на Україні. Він ріс в атмосфері, сприятливій для майбутнього літератора. Його батько захоплювався театром, писав комедії українською мовою. (М В. Гоголь.)
- Пращури цього письменника були зубожілі шотландські дворяни. Його батько був адвокатом, тож і син мав обрати цей шлях. (В. Скотт.)
- Ця людина обіймала посаду чиновника;він викладав в університеті. (М. В. Гоголь.)
- Цей письменник був адвокатом. (В. Скотт.)
- Усі романи цього письменника Байрон читав не менше 50-ти разів.(В. Скотт.)
- раунд “Хто більше” (за правильну відповідь – 1 бал.).
Одна команда називає твори Вальтера Скотта, інша – М. В. Гоголя.
- 2 раунд “Продовж думку”.
(Учитель зачитує твердження, учасники якої команди першими дадуть правильну відповідь, тій команді зараховується бал. За кожну правильну відповідь – 1 бал).
- Вальтер Скотт народився в місті…(Сдинбург.)
- М. В. Гоголь навчався в…(Ніжинській академії вищих наук.)
- В. Скотта вважають засновником…(історичного роману.)
- Найбільший твір Гоголя, який складається з двох томів. (“Мертві
душі”.)
- “Лицарським романом “ у творчій спадщині В. Скотта є (роман “Айвенго”).
- раунд “Запрошуємо на…”.
Кожна команда отримує картку із завданням.
- Розповісти про звичаї, традиції Запорозької Січі.
- Умови проведення, традиції лицарських турнірів.
(За розгорнуту відповідь – 10 балів, за неповну – 5 балів. Можливі доповнення команди-супротивника. За суттєве доповнення – 1 бал.)
- 3 раунд “Охарактеризуйте героя твору”.
Одна команда характеризує Тараса Бульбу, інша – Айвенго.
(Учні з низьким рівнем знань отримують індивідуальні завдання на картках. Роботу виконують письмово.)
(За повну чітку відповідь – 10 балів.)
- 4 раунд “Чому так?”.
Одна команда доводить, що роман Вальтера Скотта “Айвенго” – історичний, інша, що “Тарас Бульба” – історична повість.
(За грунтовну відповідь – 10 балів.)
- 5 раунд “Розгадай кросворд”.
Команда, яка швидше розгадає кросворд, отримує таку кількість балів, скільки правильних відповідей у кросворді.
- Підбиття підсумків уроку-гри. Перевірка індивідуальних робіт Учитель. Вітаю команду, яка перемогла в напруженому поєдинку.
- Оцінювання роботи кожного учасника гри.
VIII . Домашнє завдання.